فريادسکوت ما

خانه
آرشيو
پست الكترونيك

سید رسول اسلامینویسندگان
سید رسول اسلامی


آرشیو من
خرداد ۸٦
فروردین ۸٦
اسفند ۸٥
بهمن ۸٥
دی ۸٥
آذر ۸٥
آبان ۸٥
مهر ۸٥
شهریور ۸٥
امرداد ۸٥
تیر ۸٥
خرداد ۸٥
اردیبهشت ۸٥
اسفند ۸٤
دی ۸٤
آبان ۸٤
شهریور ۸٤
امرداد ۸٤


لینک دوستان
عتیقه جات
مشعل (احمد اسلامي)
يادداشتهاي نه چندان خصوصي(هادي كحال زاده)
آذر (فريد مدرسي)
صميمانه تر(محمدجواد روح)
فرياد زير آب (امير گلشناس)
خدا پسر خدا(مهرداد اسدي)
فقط خدا(بنده خدا)
قدغن(م.م)
مشكات(صادق صدق گو)
اي ايران (علي سميعي زاده)
يادداشت های زيرزمينی(سارا ابراهيمی)
اوهام هفتگی(هفته نامه)
سايت رسمی صادق هدايت
وب نوشت(محمدعلی ابطحی)
عصر يخبندان (علی نيرومندپور
Parish و دگراندیشیهایش::::
نيروانای کوچک(رها و محمد)
کاشونيها
زمانی برای خاموشی
تسليم الهي
خوش انديشی
دست نوشته های يک دانشجو
۱۹۸۴
آه ... اگر آزادي سرودي ميخواند!
جريده
فرياد ناکام (سيامک قلی زاده)
من اشرف مخلوقات(هاله ميرزايی)
لبخندی از خدا(ستاره)
مفت خوری ممنوع!(منيژه غزنويان)
مجمع وبلاگ نويسان اصلاح طلب


آمار وبلاگ


خروجی وبلاگ
  RSS 2.0  
انقلاب مشروطه ايران(سياسی)

مشروطیت در ایران در حالی یکصدمین سال خود را جشن می گیرد که هنوز تا رسیدن به جایگاه والای مشروطه فاصله بسیار است. این روزها از حکومت جمهوری اسلامی ایران تا احزاب چپ و راست همه بر طبل خود می کوبند و به نوعی در حمایت از مشروطه سخن می گویند و یاد آن ایام را پاس می دارند.

۱۴مرداد ۱۲۸۵ برای ایران و مردمانش روزی دیگر بود. روزی که برای اولین بار «جمهور» توسط حاکمیت پذیرفته شد و زمینه ای شد تا بیش از نیم قرن بعد «جمهوری» روش حاکمیت در ایران گردد. از آن سال تاکنون و از زمان تشکیل مجلس اول تا امروز بسیاری آمدند و رفتند... تاریخ معاصر را که ورق بزنی٬ بزرگانی را در کسوت نمایندگی مشاهده می کنید که تلاشی وافر کردند برای آزادی و جمهوری... از مصدق در قبل از پیروزی انقلاب اسلامی تا بازرگان بعد از پیروزی.

 

آن روزها افرادی چون آیت الله نائینی با کتاب ارزشمند «تنبیه الامه و تنزیه المله»٬ آیت الله آخوند خراسانی٬ آیت الله بهبهانی و آیت الله طباطبایی با توجه به جایگاه روحانیت در این راه پیشگام شدند و با جانفشانی های افرادی چون ستارخان و باقرخان این راه را به سرانجام رساندند.

صدور فرمان مشروطیت گامی بزرگ برای تحول بود و زمینه ساز تحولاتی بزرگتر... از این روست که از آن تحت عنوان «انقلاب مشروطه » یاد می شود. یروند ابراهامیان در کتاب ایران بین دو انقلاب به تشریح جایگاه مشروطه پرداخته و از آن به عنوان انقلابی که منجر به انقلاب اسلامی در بهمن ۱۳۵۷ شد٬ یاد می کند.

این اعتقاد چندان ناصواب نیست اگر سخن از نقد مشروطه به میان بیاید و نقاط ضعف و قوت آن به چالش کشیده شود تا شاید از این ره نصیبی برای ایران باشد.

هیچ کس امروز نمی تواند داعیه دموکراسی و مشروطه و جمهوریت را در ایران داشته باشد و ایران تا رسیدن به آنچه شایستگی اش را دارد راهی طولانی در پیش دارد و آگاهی و شناخت کامل مشروطه می تواند راهگشایی باشد برای آنچه فردا انتظارش را می کشیم...


سید رسول اسلامی     لینک