فريادسکوت ما

خانه
آرشيو
پست الكترونيك

سید رسول اسلامینویسندگان
سید رسول اسلامی


آرشیو من
خرداد ۸٦
فروردین ۸٦
اسفند ۸٥
بهمن ۸٥
دی ۸٥
آذر ۸٥
آبان ۸٥
مهر ۸٥
شهریور ۸٥
امرداد ۸٥
تیر ۸٥
خرداد ۸٥
اردیبهشت ۸٥
اسفند ۸٤
دی ۸٤
آبان ۸٤
شهریور ۸٤
امرداد ۸٤


لینک دوستان
عتیقه جات
مشعل (احمد اسلامي)
يادداشتهاي نه چندان خصوصي(هادي كحال زاده)
آذر (فريد مدرسي)
صميمانه تر(محمدجواد روح)
فرياد زير آب (امير گلشناس)
خدا پسر خدا(مهرداد اسدي)
فقط خدا(بنده خدا)
قدغن(م.م)
مشكات(صادق صدق گو)
اي ايران (علي سميعي زاده)
يادداشت های زيرزمينی(سارا ابراهيمی)
اوهام هفتگی(هفته نامه)
سايت رسمی صادق هدايت
وب نوشت(محمدعلی ابطحی)
عصر يخبندان (علی نيرومندپور
Parish و دگراندیشیهایش::::
نيروانای کوچک(رها و محمد)
کاشونيها
زمانی برای خاموشی
تسليم الهي
خوش انديشی
دست نوشته های يک دانشجو
۱۹۸۴
آه ... اگر آزادي سرودي ميخواند!
جريده
فرياد ناکام (سيامک قلی زاده)
من اشرف مخلوقات(هاله ميرزايی)
لبخندی از خدا(ستاره)
مفت خوری ممنوع!(منيژه غزنويان)
مجمع وبلاگ نويسان اصلاح طلب


آمار وبلاگ


خروجی وبلاگ
  RSS 2.0  
از «گفتمان به جای خشونت» تا «گفتمان خشونت» (سياسی)

از «گفتمان به جای خشونت»

تا «گفتمان خشونت»

چند سال پیش و در زمان ریاست جمهوری سید محمدخاتمی با یکی از اساتید از فرنگ برگشته در مورد موقعیت جهانی ایران صحبت می کردیم و نگاهی که ملل دیگر و علی الخصوص غربیان به ایران دارند. او که ۲خرداد۱۳۷۶ را در غرب و در کانادا جشن گرفته بود٬ از تغییر نگاه آنان سخن می گفت:

«تا قبل از آمدن آقای خاتمی هر کجا ایرانیان را می دیدند با دید تروریست و خشونت طلب به او نگاه می کردند و ایرانیانی که به علتی در غرب زندگی می کردند٬ بسیار مهجور بودند. اما با آمدن آقای خاتمی این نگاه تغییر کرد و علی الخصوص بعد از پیشنهاد آقای خاتمی در اعلام سال ۲۰۰۰ به نام سال گفتگوی تمدن ها٬ بسیار ما را مورد استقبال قرار می دادند.»

بسیاری و حتی آنهایی که منتقد اصلاحات و اندیشه های رئیس جمهور سابق بوده اند٬ تاثیر سید محمد خاتمی را کتمان نمی کنند و تلاش او را بری جلوس «گفتمان» به جای «خشونت» در فرهنگ حاکمیت تقدیر می کنند که این ناشی از همان رویکرد فرهنگی رئیس جمهور سابق بوده است.

از یک سال پیش با حضور دکتر احمدی نژاد در منصب ریاست جمهوری٬ اندک اندک روش رئیس جمهور سابق به مذاق فراموشی سپرده شد و گفتمانی جایگزین گفتمان قبلی شد که البته برای اصلاح طلبان و برای آنهایی که در نمره بندی حکومتی جایگاهی میان خودی و غیر خودی - که صد البته بیشتر مایل به سمت غیرخودی هستند - دارند٬ چندان ناآشنا نبود.

روزنامه کیهان و علی الخصوص «ستون ویژه» آن٬ سال ها این گفتمان را ترویج داده اند و در کلام و گفتار آنها نیز این گفتمان کم شنیده نشده است.

«گفتمان خشونت» که مدت یک سال است بعد از آغاز کار دولت نهم هجمه وسیعی علیه اصلاح طلبان یافته است٬ این روزها به شده و از هر سمت و سو ادامه می یابد.

در آخرین نمونه این گفتگوها آیت الله مصباح یزدی - پدر معنوی دولت نهم و تئوریسین این گفتمان - در جمع اعضای دفاتر نظارت و بازرسی بر انتخابات استان ایلام٬ انگشت گفتمانش را به وسی سید محمد خاتمی رئیس جمهور صادق گرفت و او را هم تراز با «جعفر کذاب» قرار داد.

به گزارش سایت نیوزنت به نقل از خبرگزاری انتخاب که ۲۶مرداد مخابره شده٬ آیت الله مصباح یزدی رئیس موسسه آموزشی امام خمینی(ره) با اشاره به پیروزی دکتر احمدی نژاد در انتخابات نهم گفته است: «نباید این فرصت طلایی را از دست بدهیم، باز هم شیاطینی در لباس روحانیت و غیر روحانیت یا لباس سیادت بیایند ما را فریب دهند. بسیاری از مردم ساده دل می گویند که ما از حضرت زهراء خجالت می کشیم به کس دیگری رای بدهیم، وقتی سید باشد اول به سید رای می دهیم. خب جعفر کذاب هم سید بود، مگر هر سیدی احترام دارد؟!»

این سوال وجود دارد که آیا این گونه سخن گفتن که مصداق بارز غیبت و توهین و تهمت است٬ شایسته و در شان یک مجتهد و پیشوای دولتمردان کنونی می باشد؟

جای تعجب نیست اگر امروز «گفتمان خشونت» جایگزین «گفتمان به جای خشونت» می شود.


سید رسول اسلامی     لینک