فريادسکوت ما

خانه
آرشيو
پست الكترونيك

سید رسول اسلامینویسندگان
سید رسول اسلامی


آرشیو من
خرداد ۸٦
فروردین ۸٦
اسفند ۸٥
بهمن ۸٥
دی ۸٥
آذر ۸٥
آبان ۸٥
مهر ۸٥
شهریور ۸٥
امرداد ۸٥
تیر ۸٥
خرداد ۸٥
اردیبهشت ۸٥
اسفند ۸٤
دی ۸٤
آبان ۸٤
شهریور ۸٤
امرداد ۸٤


لینک دوستان
عتیقه جات
مشعل (احمد اسلامي)
يادداشتهاي نه چندان خصوصي(هادي كحال زاده)
آذر (فريد مدرسي)
صميمانه تر(محمدجواد روح)
فرياد زير آب (امير گلشناس)
خدا پسر خدا(مهرداد اسدي)
فقط خدا(بنده خدا)
قدغن(م.م)
مشكات(صادق صدق گو)
اي ايران (علي سميعي زاده)
يادداشت های زيرزمينی(سارا ابراهيمی)
اوهام هفتگی(هفته نامه)
سايت رسمی صادق هدايت
وب نوشت(محمدعلی ابطحی)
عصر يخبندان (علی نيرومندپور
Parish و دگراندیشیهایش::::
نيروانای کوچک(رها و محمد)
کاشونيها
زمانی برای خاموشی
تسليم الهي
خوش انديشی
دست نوشته های يک دانشجو
۱۹۸۴
آه ... اگر آزادي سرودي ميخواند!
جريده
فرياد ناکام (سيامک قلی زاده)
من اشرف مخلوقات(هاله ميرزايی)
لبخندی از خدا(ستاره)
مفت خوری ممنوع!(منيژه غزنويان)
مجمع وبلاگ نويسان اصلاح طلب


آمار وبلاگ


خروجی وبلاگ
  RSS 2.0  
«شعبان بی مخ» پروری در ایران معاصر (سياسی)

«شعبان بی مخ»پروری در ایران معاصر 

شعبان استخوانی (شعبان بی مخ) نام غریبی برای مردم ایران نیست و سریال هزاردستان که سال ها پیش از صدا و سیما پخش گردید چهره حقیقی او را آشکارا به نمایش گذاشت. اگرچه نام او با حوادث و وقایع دهه بیست و سی عجین شده و از نقش او در واقعه ای چون کودتای ۲۸مرداد حرف های بسیاری به میان آمده٬ اما حقیقت بر هیچ کسی پوشیده نیست که حضور شعبان بی مخ در عرصه سیاسی آن روز٬ از روز هوس و در حالی که او و دوستانش مست بودند شکل گرفت.

امروز برای همه آشکار است و خود شعبان جعفری نیز در کتاب خاطراتش٬ همه را ذکر کرده است که چگونه وارد این عرصه شده و چگونه با شاه ارتباط برقرار کرد و لقب «تاجبخش» را از آن خود کرد. او همچنین از ارتباط خود با آیت الله کاشانی نییز سخن به میان آورده و تاکید می کند که در آن روزهای کودتا چگونه به دفتر نخست وزیری حمله کرده است.

این است قسمتی از تاریخ معاصر ایران که در آن زمان افرادی چون شعبان بی مخ نقش آفرین بودند و سعی در جلوگیری رشد٬ آزادی و آبادانی ایران برداشتند و همه اینها از یک طریق میسر شد که آن هم سد راه شدن در مقابل آزاد مردی چون مصدق بود.

امروز که حاکمیت از یک سو کودتای ۲۸ مرداد را محکوم می کند و با طعنه به آمریکا از روزهایی سخن می گوید که آنها در مقابل دموکراسی ایرانی قد علم کردند و از سویی دیگر نیز سعی در انداختن دکتر مصدق به زباله دانی تاریخ دارد تا در پروسه انقلاب ایران مردم تنها روحانیت را به یاد آورند٬ این یک بام و دو هوا بسیار جلب توجه می کند. همین است که در این روزها از فردی چون آیت الله کاشانی و فدائیان اسلام بسیار سخن به میان می آید و نامه جعلی او را قبل از کودتا به مصدق٬ همانند معجزه ای به رخ آزادی خواهان می کشند.

 

به هرترتیب تاریخ ایران پر است از امثال شعبان بی مخ ها که چه در دوره قبل از انقلاب سر درآوردند از روی هوس و مستی تا با شعار «جاوید شاه» مقابل دموکراسی و آزادی ایرانیان بایستند و چه در دوره بعد از انقلاب که از روی تعصب و با شعار «...» مجددا سعی در مقابله با آزادی به عمل آوردند.

این است که دو نکته را باید مد نظر قرار دهیم:

۱- توطئه توهم که از دیرباز تاکنون همراه ایرانیان بوده و علی الخصوص ریشه ی خارجی داشته و زمانی روسیه و بعد انگلیس و سپس آمریکا مسبب آن بوده اند٬ بدون وجود «شعبان بی مخ»های روزگار به ثمر نمی نشست و اگر خسرانی است به سوی خود ما بر می گردد.

۲- امثال «شعبان بی مخ»ها زاده عدم آگاهی در ایران هستند و تا زمانی که آگاهی در ایران به آنچه که شایسته ایرانیان استرشد و ارتقا نیابد٬ همین آش است و همین کاسه! و دور از واقعیت نیست که بگوییم تنها با فاکتور آگاهی می توان امثال شعبان بی مخ را بر سر جایشان نشاند.

۳- امروز نیز اگر چشمانمان را باز کنیم می بینیم که در تمام عرصه سیاست از راست و چپ را شامل می شود٬ پدیده «شعبان بی مخ» پروری وجود دارد. افرادی که روی هوس و مستی قدرت پای در راه سیاست گذارده اند و ابزاری شده اند برای قدرتمندانی که همیشه جایگاهشان محفوظ مانده است. اینان شب می خوابند و صبح که از خواب بیدار می شوند٬ ناگهان یک نظریه پرداز سیاسی جلوه می کنند و خود را در عرصه سیاست صاحب نظر می دانند که جای تاسف است اگر بگوییم٬ ایران امروز - مدنظر ایران معاصر است - بسیاری از این گونه سیاست مداران را در حاکمیت جای داده است.

شعبان جعفری از عواملی که نقش برجسته در کودتای ۲۸مرداد داشت٬ به تقدیر دچار شد و در صبح ۲۸مرداد۱۳۸۵ یعنی ۵۳سال بعد از کودتای ۲۸مرداد۱۳۳۲ جان خود را از دست داد و در آمریکا به خاک سپرده شد. این شاید قسمت کوچک از سرنوشت این گونه انسان ها باشد که امید عبرت بر همگان می رود...


سید رسول اسلامی     لینک