فريادسکوت ما

خانه
آرشيو
پست الكترونيك

سید رسول اسلامینویسندگان
سید رسول اسلامی


آرشیو من
خرداد ۸٦
فروردین ۸٦
اسفند ۸٥
بهمن ۸٥
دی ۸٥
آذر ۸٥
آبان ۸٥
مهر ۸٥
شهریور ۸٥
امرداد ۸٥
تیر ۸٥
خرداد ۸٥
اردیبهشت ۸٥
اسفند ۸٤
دی ۸٤
آبان ۸٤
شهریور ۸٤
امرداد ۸٤


لینک دوستان
عتیقه جات
مشعل (احمد اسلامي)
يادداشتهاي نه چندان خصوصي(هادي كحال زاده)
آذر (فريد مدرسي)
صميمانه تر(محمدجواد روح)
فرياد زير آب (امير گلشناس)
خدا پسر خدا(مهرداد اسدي)
فقط خدا(بنده خدا)
قدغن(م.م)
مشكات(صادق صدق گو)
اي ايران (علي سميعي زاده)
يادداشت های زيرزمينی(سارا ابراهيمی)
اوهام هفتگی(هفته نامه)
سايت رسمی صادق هدايت
وب نوشت(محمدعلی ابطحی)
عصر يخبندان (علی نيرومندپور
Parish و دگراندیشیهایش::::
نيروانای کوچک(رها و محمد)
کاشونيها
زمانی برای خاموشی
تسليم الهي
خوش انديشی
دست نوشته های يک دانشجو
۱۹۸۴
آه ... اگر آزادي سرودي ميخواند!
جريده
فرياد ناکام (سيامک قلی زاده)
من اشرف مخلوقات(هاله ميرزايی)
لبخندی از خدا(ستاره)
مفت خوری ممنوع!(منيژه غزنويان)
مجمع وبلاگ نويسان اصلاح طلب


آمار وبلاگ


خروجی وبلاگ
  RSS 2.0  
آفتاب شرق غروب کرد!(سياسی)

آفتاب  غروب کرد!

۱- آن زمان که در مسلخ گاه ریاست جمهوری روزنامه شرق در ویژه نامه ای در روز قبل از سه تیرماه از خنجر فاشیست سخن گفت و همگان را به مقابله دعوت می کرد باور نمی شد کرد که روزی خود قربانی این خنجر شود. به راستی گناه شرق و شرقیان چه بود جز آنچه محمدجواد روح از نویسندگان روزنامه به زبان آورده است: «اصلاح طلبی بد جرمی است؟!»

۲- می گویند یکی از علائم ظهور طلوع خورشید از غرب و غروب آن در شرق است. شاید بی دلیل بوده این توقیف در روزهایی که نیمه شعبان را جشن می گیریم و منتظران از انتظار و فرج و ظهور سخن می گویند.

این گونه بهتر می توان گفت که زمینه ای دیگر هم برای ظهور فراهم شده که خورشید شرق نیز غروب کرد. مداحان و متملقان چه زیبا سخن می گویند که اصلاح طلبان همان دشمنان او هستند و این غروب را دلیلی بر ادعای خود خواهند آورد...(باید به انتظار نشست و مداحی سرایی قلم زنانی چون فاطمه رجبی را در پی این غروب شنید. همان ها که ز معجزه هزاره سوم سخن گفته اند.)

۳- امروز دکه های روزنامه فروشی گویا روز دیگری داشتند...روزی غریب که سال ها تجربه نکرده بودند. از خود آنها که بپرسید خواهند گفت که در میان تمام مطبوعات ایران کدام مطبوعه مشتریان پر و پا قرص تری دارد. بعضی روزها که شرق ویژه نامه داشت یا بعضی از تیتر یک های شرق سبب می شد تا هر چقدر هم عجله می کردی باز هم از خرید روزنامه بی نصیب می شدی چرا که عده ای زرنگ تر بوده و گوی سبقت را برای خرید شرق ربوده بودند...

شاید بعد از فضای سال های ۷۸ و ۷۹ که روزنامه های اصلاح طلب توقیف فله ای شدند٬ کمتر روزنامه ای تا این حد تواسته اثرگذار باشد و نماد واقعی یک چشم بیدار برای جامعه... در آن سال ها همه روزنامه نگار و روزنامه خوان بودند اما امروز در شرایطی که همه سیاست زده شده اند٬ وجود شرق غنیمتی بود...

۴-  بعد از پیروزی اصلاح طلبان در خرداد۷۶ ناگهان فضای ژرونالیستی کشور به شدت تحت تاثیر قرار گرفت. ناگهان روزنامه های بسیاری متولد شدند و توقیف روزنامه سلام در آن برهه مه منجر به وقوع واقعه «کوی دانشگاه» شد٬ عزم همه را جزم کرد تا از حریم مطبوعات دفاع کنند. اما سال۷۹ فضای دیگری را رقم زد. مطبوعات اصلاح طلب تحت عنوان «زنجیره ای» توقیف شدند. چند سال طول کشید تا در سال۸۲ شرق از بطن همان روزنامه نگاران جسوری که حتی زندان را نیز برای جمهوری تجربه کرده بودند متولد شد.

این تولد تفاوتی چشمگیر با روزنامه های سابق داشت و تریبونی بود برای بسیاری. از حبیب الله عسگراولادی تا ابراهیم یزدی و از موتلفه تا نهضت آزادی و ملی- مذهبی ها. از مقالات دکتر ولایتی و علی مطهری که روایتی نقادانه از اصلاحات دارند تا مقالات دکتر معین و سعید حجاریان. و همین تفاوت سبب شده بود تا شرق در سبد روزانه بسیاری از چپ تا راست قرار گیرد.

۵- روزنامه شرق یک تفاوت اساسی با دیگر روزنامه ها داشت و آن تحلیل های جامع و کاملی بود که از وقایع سیاسی روز در اختیار خوانندگان قرار می داد. نظیر چنین روزنامه ای در میان روزنامه های کنونی وجود نداشت. به همین علت آنانی که «روزنامه خوان» هستند و از سیر تا پیاز یک روزنامه را مطالعه می کنند٬ بهترین گزینه را برای خود شرق می دانستند که می توانستند این گونه اطلاعات بسیاری را به سوی ذهن خود روانه کنند.

۶-  آفتاب شرق غروب کرد اما امید می رود این غروب به یک کسوف تعبیر شود و از فردایی دیگر باز این آفتاب بر آگاهی خواهان بتابد و خورسیدش طلوع کند. این انتظار اگرچه از دولت کنونی چندان منطقی نیست و جایی در میان صد هزار انتظاری که از طریق نامه به دست رئیس جمهور می رسد و او برای تمام آن ها وقت می گذارد٬ ندارد؛ اما چاره ای دیگر نیز وجود ندارد... باید به انتظار نشست تا دید آیا باز هم می توان شرق خواند یا اینکه...

آخرين شماره منتشر شده روزنامه شرق در 20شهريور1385

 


سید رسول اسلامی     لینک