فريادسکوت ما

خانه
آرشيو
پست الكترونيك

سید رسول اسلامینویسندگان
سید رسول اسلامی


آرشیو من
خرداد ۸٦
فروردین ۸٦
اسفند ۸٥
بهمن ۸٥
دی ۸٥
آذر ۸٥
آبان ۸٥
مهر ۸٥
شهریور ۸٥
امرداد ۸٥
تیر ۸٥
خرداد ۸٥
اردیبهشت ۸٥
اسفند ۸٤
دی ۸٤
آبان ۸٤
شهریور ۸٤
امرداد ۸٤


لینک دوستان
عتیقه جات
مشعل (احمد اسلامي)
يادداشتهاي نه چندان خصوصي(هادي كحال زاده)
آذر (فريد مدرسي)
صميمانه تر(محمدجواد روح)
فرياد زير آب (امير گلشناس)
خدا پسر خدا(مهرداد اسدي)
فقط خدا(بنده خدا)
قدغن(م.م)
مشكات(صادق صدق گو)
اي ايران (علي سميعي زاده)
يادداشت های زيرزمينی(سارا ابراهيمی)
اوهام هفتگی(هفته نامه)
سايت رسمی صادق هدايت
وب نوشت(محمدعلی ابطحی)
عصر يخبندان (علی نيرومندپور
Parish و دگراندیشیهایش::::
نيروانای کوچک(رها و محمد)
کاشونيها
زمانی برای خاموشی
تسليم الهي
خوش انديشی
دست نوشته های يک دانشجو
۱۹۸۴
آه ... اگر آزادي سرودي ميخواند!
جريده
فرياد ناکام (سيامک قلی زاده)
من اشرف مخلوقات(هاله ميرزايی)
لبخندی از خدا(ستاره)
مفت خوری ممنوع!(منيژه غزنويان)
مجمع وبلاگ نويسان اصلاح طلب


آمار وبلاگ


خروجی وبلاگ
  RSS 2.0  
دفاع مقدس و حفظ نامقدس آن(سياسی)

دفاع مقدس و حفظ نامقدس آن

سال‌ها از جنگ تحمیلی می‌گذرد. اما جنگی که از ان تعبیر به «دفاع مقدس» می‌شود هنوز فراموش نشده و در خاطره و یادمان مردمان ایران زمین مانده است. اما آنچه همواره مورد سوال واقع شده تصاویری است که حاکمیت از آن دوره ارائه می‌کند و  با صویر ارائه شده توسط مراجع و ناظران بیرونی متفاوت است. مراجعی که آن دوره را درک کرده و در ان حضور داشته‌اند؛ پدران و مادرانی که یا خود در جنگ بوده‌اند و یا در پشت جبهه‌ها در حمایت از سربازان جنگ فعالیت می‌کردند. همین امر نسل سوم را با مشکلی مواجه کرده است. بحرانی به نام بحران دوگانگی دفاع مقدس و مسلما در نگاه سل سوم و در درگیری میان واقعیت و حقیقت٬ آنچه زیر سوال می‌رود خودٍ دفاع مقدس است.

ایرانیان از دیرباز تاکنون همواره در مقابل هجوم خارجی واکنش نشان داده‌اند. همین امروز هم مشاهده می‌شود که در مقابل جریان هسته‌ای کشور به رغم اختلافات گسترده٬ یکدستی خاصی برای «حق دستیابی ایران به انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای» وجود دارد. در زمان جنگ تحمیلی نیز به رغم اختلاف‌های بسیار٬ آنچه اهمیت داشت دفاع از کیان و مرزهای کشور بود.

اما امروز نسل سوم در دوراهی مانده و این دوراهی آنچنان که باید شایسته نیست و بی‌گمان آنها که مسبب این دوراهی هستند٬ خود می‌دانند که چه اشتباه بزرگی را انجام می‌دهند.

امروز در پاسداشت دفاع مقدس نام بسیاری مغفول مانده است و در کنار آن از بسیاری نام‌ها یاد می‌شود که کمترین اثر را در آن دوران داشته‌اند. افرادی که در آن دوران سخت مقاومت نشان دادند و حتی اسارت و جانبازی را به گردن خریدند تا مام میهن حفظ شود٬ امروز مورد تهمت و افترا قرار می‌گیرند و بعضا با جرم‌هایی چون اقدام بر علیه امنیت ملی و... محاکمه می‌شود و از آن سو نیز ذفاع مقدس میراث‌خوارانی پیدا کرده است که به سادگی همه چیز را به خود نسبت می‌دهند و همه چیز را برای خود می‌خواهند.

متاسفانه استفاده ابزاری و سیاسی از این مسئله باعث کدورت و اختلاف میان نسل سوم و حاکمیت شده و در این میان بی گمان یاد شهدایی که جان خود را برای مامٍ میهن فدا کردند فراموش می‌شود و اندیشه آنها در پستو خواهد ماند تا اندیشه‌هایی با انگیزه‌های صرفا سیاسی جایگاه خود را محکم تر نمایند.

می‌توان پذیرفت که جنگ و دفاع مقدس یک مسئله کاملا ملی است و باید دست سودجویان و میراث‌خواران کنونی قطع شود. در حفظ این دفاع کوتاهی شده و می‌شود و این کوتاهی تا چه زمانی ادامه خواهد داتش...


سید رسول اسلامی     لینک