اکبر محمدی از اوین آزاد شد... (سياسی)

اکبر محمدی از اوین آزاد شد...

به آرامگاه خوش آمدید؟!

21oxcar.jpg

اکبر محمدی هم از زندان آزاد شد... و چه آزادی را به دست آورد. آزادی در راه آزادی! عده ای آزادی را به ثمن بخس می خرند و او اما این چنین نبود.

چقدر جنس آزادی او با آزادی دیگران متفاوت بود.

اکبر محمدی هم رفت... اما چه رفتنی؟ دیگران هم رفتند و او هم رفت... عده ای سر از کشوری دیگر در آوردند و عده ای نیز به انزوا و سکوت رفتند. اما او نیز رفت. رفتنی که از ماندن نیز ماندنی تر بود.

چقدر جنس رفتن او با رفتن دیگران متفاوت بود.

اکبر محمدی هم مرد - و یا شاید شهید شد- ... و چه مردنی بهتر از این... مردنی در راه آزادی! همه می میرند و بسیاری در این میان مرگشان از جنس تلف شدن است. اما مردن او از بسیار زنده ماندن ها زنده تر است... و در این میان که بسیاری مردگی را برای خویش انتخاب کرده اند او جانانه با مردن خویش به استقبال زندگی شتافت.

چقدر جنس مردن او با مردن دیگران متفاوت بود.

* * *

اکبر محمدی را بسیاری می شناسند. او به همراه برادرش منوچهر در حوادث خونین کوی دانشگاه در تیرماه سال ۱۳۷۸ دستگیر و در دادگاه به اعدام محکوم شد. مدتی بعد حکم غیرمنصفانه او به ۱۵سال زندان تقلیل یافت که ۵ سال آن تعلیقی بود.

هفت سال از تاریخ می گذرد. اکبر محمدی بعد از آنکه به علت بیماری کمردرد که هدیه زندان برای او بود مدتی را در مرخصی گذراند٬ چندی پیش دوباره خود را دستگیر و در زندان دید. او در عین حالی که می توانست با اندکی کرنش و نرمش دوباره زندان را ترک کند٬ اما این بار چاره ای دیگر جست و در اعتراض به این امر اعتصاب غذا کرد...

همگان می دانند که زندانیان نباید اعتصاب غذا کنند و این جرمی حقوق بشری برای حاکمان وقت است. اما او در این اعتصاب که شاید خود می دانست به قیمت جانش تمام می شود کوتاهی نکرد و حتی در مقابل حاکمان زندان نیز کرنشی نشان نداد تا مستانه به پیشواز مرگ برود...

مسئولین زندان و قوه قضائیه می گویند او در اثر افت فشار و سکته قلبی فوت کرده است. و همگان این حرف را باور کردند همان گونه که باور کردند سعید امامی به علت خوردن داروی نظافت خودکشی کرده است... آنها چه می پندارند! یک بار هم که شده پاسخ خون آنهایی را که رفتن اند بدهند و تصمیمی درست برای آنهایی که مانده اند بگیرند...

اگرچه وقایع لبنان سخت و دلخراش است و هیچ راهی جز محکومیت اسرائیل باقی نیست٬ اما مگر نمی گویند چراغی که به خانه رواست بر مسجد حرام است؟ مگر خون اکبر محمدی ها به جرم های انتسابی ریخته نشده است؟!

می گویند کثیر ایرانیان اگر مجرم به اقدام علیه امنیت ملی و تشویش اذهان عمومی نباشند٬ متهم به آن هستند و شاید امثال اکبر محمدی ها متهم تر و مجرم تر به این اقدام و تشویش بوده اند...

باید راهی جست... «اعتصاب غذا»ی اینها امروز تفاوت بسیاری با «اعتصاب قضا»ی آنها دارند... اینها سعی در آزادی برای میهن دارند و آنها سعی در حفظ آنچه دارند.

و این شعری است که برای اکبر محمدی سروده شده... به دنبال قافیه و ردیف نباشید و یاد او را پاس بداریم و به گفته دوستی: «این شعر را نگفته ام٬ زیسته ام. شما نیز نخوانید٬ زندگی کنید!»:

اکبر را امروز شهید نامیدیم اما چه سود؟            ...          بر مزار او جنانه نالیدیم اما چه سود؟

چندی است به انسانیت خودمان  شک کردیم         ...     در رویای خودمان خوابيديم  اما چه سود؟

/ 37 نظر / 7 بازدید
نمایش نظرات قبلی
منيره مانی

سلام . خيلی ممنون از اينکه به يادم بودين . يه گرفتاری داشتم نشد ديگه شرمنده ام الان آپ کردم . راستی آپ ايندفعه تون جدی لازم بود . غصه خورديم اما به قول شما چه سود؟؟؟

ميثم امانی

اقای اسلامی عزیز.....باتشکر از پیغام شما.....مطالب وبلاگ شما به خصوص پست فضای باز سیاسی در ایران جذاب و خواندنی بود برایم.....چندی است می اندیشم که ما ایرانی جماعت عقلانی اندیش نبوده ایم لذا امواج نا واقع گرایی احساسات گرایی ایمان کور و تعصبات بی جا به علاوه سایه سنگین استبداد بر فرهنگمان هر از گاهی به سمت و سویی سوقمان داده است. عقلانی اندیشی را در مطالب شما کمابیش می بینم ولی همه ما در این راستا از منطق کاربردی متدولوزی سیاسی و تفکر انتقادی بی نیاز نخواهیم بود. آرزو مند کامیابی تان.

خيلي خوبه وبلاگت

ماری

و قضي ربك الا تعبدوا الا اياه و بالوالدين احسانا ...... پروردگارت مقرر داشت كه جز اورا نپرستيد و به پدر و مادر نيكي كنيد. اگر يكي از آن دو يا هردو نزد تو به پيري رسيدند به آنان اف مگو و آنان را از خود مران و با آنان سنجيده و بزرگوارانه سخن بگو.

جواد ماهر

سلام از این اتفاق متاسفم و متاثر. راستی چراغی که به خانه رواست به لبنان و فلسطين هم رواست.

سعيده

سلام دوست عزیز من يه وبلاگ جديد راه انداختم!!! ببين چطوره؟!!! jiro.persianblog.ir

يه ضد مشارکتی

الحمدلله که اين ضد دين لامذهب (اکبر محمدی) به درک واصل شد! الحمد لله الحمد لله الحمد لله

بروبچ وبلاگ مقالاتی برای ازادی ايران

ممنون که سر زدی سرزمين فلسطين طبق مدارک تاريخی متعلق به يهوديان است بهترين شيوه حکومت سکولار است اکبر محمدی هم راحت شد به اميد ازادی ايران بچه های ايران

johan

انشا الله در جهنم با شمر بن ذو الجوشن وتمام خيانتكاراني كه به ايران خيانت كردند محشور باشد. مبارك است مرگ اين خايين وطن فروش. . كه به اسراييل بيش تر خد مت كرد تا به ايران