فاطمه٬ فاطمه است...(فرهنگی)

فاطمه٬ فاطمه است...

005209-28-43_n.jpg

فاطمه! این اسم را بارها شنیده ایم. شیعیان مسلمان و علی الخصوص ایرانیان دین و ایمانشان با این اسم عجین شده است. آنها از فدک فاطمه سخن می گویند و انتقام فدک را سیره خود قرار می دهند و فارغ از آنکه بدانند فدک چیست و کجاست و چه محدوده جغرافیایی را شامل می شود...

چند سال پیش در یادداشتی به مناسبت شهادت فاطمه(س) نوشتم:

«یا فاطمه! اینها معاویه های زمان هستند فدک تو را پیراهن عثمان کردند بدون آنکه معرفتی نسبت به فدک داشته باشند؟! و نگاهی جز کسب منافع برای خود ندارند و چه واژه ای زیباتر و قابل دسترسی تر از فاطمه و فدکش!

یا فاطمه! همیشه برایم سوال بوده که آنها که تو را نمی شناسند و کسانی که حتی یکبار خطبه تو را در مسجد و در زمان سکوت علی(ع) نخوانده اند چگونه داعیه دار ادیشه ها و خون شما شده اند؟!

یا فاطمه! دلها بیش از این می سوزد و جانها بیش از این به سوگ می نشیند وقتی که سبب مرگ تو را یک شخص معرفی می کنند و نمی دانند و نمی خواهند بدانند که مقصر اصلی در این میان چه کسی بوده است.

یا فاطمه! مسبب اصلی شهادت تو تمام مسلمانانی بودند - چه انصار و چه مهاجران- که در آنروز سودای خلافت عیار اسلامشان را نهان کرد... همان هایی که بعد از رحلت پدرت٬ باز هم به یاد همان ریشه ها و قومیت ها رفتند و ریسمان اسلام را به کناری نهادند...

یا فاطمه! چه خوب آن روز٬ هنگام رحلت پدر وقتی مژده هجرت را شنیدی آرام شدی همانند شوهرت٬ علی که «فزت و رب الکعبه» را تعبیر کرد.

یا فاطمه! در آن زمان حزن آلود رحلت پدرت چه دیدی و چه شنیدی که طاقتت ربوده شد...

افسوس که اسلام در همان زمان زاویه دار شد و افسوس که محمد نبود تا ببیند «نبود معرفت» چه بر سر مسلمانان آورد و همین بود که سلمان و عمار و ابوذر و مقداد و عده ای دیگر سر به کوهها نهادند تا این صحنه های دلخراش را نبینند!

...»

امروز هم باز حرف همان حرف دیروز است با رنگی جدید و چه خوب گفت علی زمان ما که : «فاطمه٬ فاطمه است.»

/ 4 نظر / 9 بازدید
هاله

سلام آقا سيد ممنون که بهم سر زديد و روز زن رو تبريک گفتيد. اميدوارم همه انسان ها به نوبه خود بتونن الگو و نمونه باشند. در پناه شعور برتر آسمانی و زمينی باشيد.

امير محمد زنديه

جناب آقای اسلامی عزيز از الطاف شما بسيار سپاسگذارم . از صميم قلب خوشحالم که با شما از طریق وبلاگتون اشنا شدم نظرات ارزنده شما می تونه راهنمای من باشه . پس بنده رو قابل بدونید و به سفیر مهتاب سر بزنید شاد و سربلند باشید یا علی مدد

مارال

سلام . از تصوير بالای صفحه و همينطور مطلبت بسيار لذت بردم . ممنونم از حضورت . باز هم منتظرم . تا بعد .

ش.فانوس

امروز فکر ميکنم فردا غذايم کم ميشود پس فردا حرف ميزنم و حتما سرم بالای دار است ------------- پيروزيت آرزوی من ش.فانوس