از «گفتمان به جای خشونت» تا «گفتمان خشونت» (سياسی)

از «گفتمان به جای خشونت»

تا «گفتمان خشونت»

khatami.jpg

411.JPG

چند سال پیش و در زمان ریاست جمهوری سید محمدخاتمی با یکی از اساتید از فرنگ برگشته در مورد موقعیت جهانی ایران صحبت می کردیم و نگاهی که ملل دیگر و علی الخصوص غربیان به ایران دارند. او که ۲خرداد۱۳۷۶ را در غرب و در کانادا جشن گرفته بود٬ از تغییر نگاه آنان سخن می گفت:

«تا قبل از آمدن آقای خاتمی هر کجا ایرانیان را می دیدند با دید تروریست و خشونت طلب به او نگاه می کردند و ایرانیانی که به علتی در غرب زندگی می کردند٬ بسیار مهجور بودند. اما با آمدن آقای خاتمی این نگاه تغییر کرد و علی الخصوص بعد از پیشنهاد آقای خاتمی در اعلام سال ۲۰۰۰ به نام سال گفتگوی تمدن ها٬ بسیار ما را مورد استقبال قرار می دادند.»

بسیاری و حتی آنهایی که منتقد اصلاحات و اندیشه های رئیس جمهور سابق بوده اند٬ تاثیر سید محمد خاتمی را کتمان نمی کنند و تلاش او را بری جلوس «گفتمان» به جای «خشونت» در فرهنگ حاکمیت تقدیر می کنند که این ناشی از همان رویکرد فرهنگی رئیس جمهور سابق بوده است.

از یک سال پیش با حضور دکتر احمدی نژاد در منصب ریاست جمهوری٬ اندک اندک روش رئیس جمهور سابق به مذاق فراموشی سپرده شد و گفتمانی جایگزین گفتمان قبلی شد که البته برای اصلاح طلبان و برای آنهایی که در نمره بندی حکومتی جایگاهی میان خودی و غیر خودی - که صد البته بیشتر مایل به سمت غیرخودی هستند - دارند٬ چندان ناآشنا نبود.

137312_orig.jpg

روزنامه کیهان و علی الخصوص «ستون ویژه» آن٬ سال ها این گفتمان را ترویج داده اند و در کلام و گفتار آنها نیز این گفتمان کم شنیده نشده است.

«گفتمان خشونت» که مدت یک سال است بعد از آغاز کار دولت نهم هجمه وسیعی علیه اصلاح طلبان یافته است٬ این روزها به شده و از هر سمت و سو ادامه می یابد.

در آخرین نمونه این گفتگوها آیت الله مصباح یزدی - پدر معنوی دولت نهم و تئوریسین این گفتمان - در جمع اعضای دفاتر نظارت و بازرسی بر انتخابات استان ایلام٬ انگشت گفتمانش را به وسی سید محمد خاتمی رئیس جمهور صادق گرفت و او را هم تراز با «جعفر کذاب» قرار داد.

به گزارش سایت نیوزنت به نقل از خبرگزاری انتخاب که ۲۶مرداد مخابره شده٬ آیت الله مصباح یزدی رئیس موسسه آموزشی امام خمینی(ره) با اشاره به پیروزی دکتر احمدی نژاد در انتخابات نهم گفته است: «نباید این فرصت طلایی را از دست بدهیم، باز هم شیاطینی در لباس روحانیت و غیر روحانیت یا لباس سیادت بیایند ما را فریب دهند. بسیاری از مردم ساده دل می گویند که ما از حضرت زهراء خجالت می کشیم به کس دیگری رای بدهیم، وقتی سید باشد اول به سید رای می دهیم. خب جعفر کذاب هم سید بود، مگر هر سیدی احترام دارد؟!»

این سوال وجود دارد که آیا این گونه سخن گفتن که مصداق بارز غیبت و توهین و تهمت است٬ شایسته و در شان یک مجتهد و پیشوای دولتمردان کنونی می باشد؟

جای تعجب نیست اگر امروز «گفتمان خشونت» جایگزین «گفتمان به جای خشونت» می شود.

/ 35 نظر / 5 بازدید
نمایش نظرات قبلی
حميدرضا

سلام من از مطلب آخرت تو گروه استفاده کردم پيروز باشين

سعيد

در همين زمينه :نامه های شدیداللحن به هاشمی رفسنجانی، قبل از انتشار به تایید مصباح یزدی رسیده است http://www.tik.ir/display/?ID=26578&page=1 راستي رسول عزيز اگه پيوندهاي روزانه (لينكدوني ) وبلاگت رو به كار بندازي خيلي جالب ميشه ... من هم كمك ميكنم اگه خواستي و هر چقدر كه تونستم

محيا

حناب سياسی نويس دوباره سلام!! مبعثتون مبارک!! من آپم!! آسمانی باشيد!!

رضا

جون هر كسي كه دوست داري برا مبعث چيزي ننويسي ها ..!

شکيبا

سلام واقعاْ چی می شه گفت؟ روز اولی که وارد دانشگاه شدم مادرم مجبورم کرد که کلی قسم و آيه بخورم که تو دانشگاه هيچ حرفی از سياست و حتی عقايد خودم نزنم گفتم در مورد سياست هيچی نمی گم اينو بهت قول می دم اما هر جا لازم باشه عقيده ی خودمو بگه حتماْ اين کارو می کنم من دارم درس می خونم و دارم جايی زندگی می کنم که حتی نمی تونم حرف بزنم يکی از اساتيد ما که مثلاْ دکترای ادبيات داشت اومد توی کلاس و گفت شريعتی آدمی بود که هيچی نمی فهميد و به هيچی اعتقاد نداشت گفت اون فقط طرفدارای افراطی داشت من گفتم کسی که طرفدارای افراطی داره مسلماْ مخالفان افراطی مثل شما داره همين حرف ساده ی من ......... هيچی ديگه می خواستم بگم سخت می گذره خيلی سخت

پيشنهاد

با سلام. برای ارتقای امگانت وبلگ خود می توانيد با مراجعه به سايت وبگذار به ادرس :http://www.webgozar.com مراجعه كنيى و بعى اؤ ثبت نام اؤ امكاناتي مثل شمارنده ی تعداد بازديد ها ... نامکان قرار دادن نظر سنجی و ... به صورت رايگان و به انتخاب و سليقه خود استفاده کنيد ...

ناهه

چرا به روز نکردی ؟...

ايمان

بس نيست ؟.... حوصله كاربر هاي اينترنت قد يه كليك بيشتر ن=يست ..دو بار كه بيان سر بكشن ببينن به روز نكردي ديگه نمي يان!