صبر زينب(فرهنگی)

صبر زينب عامل ماندگاری

عاشورا

اگر از اکثر کسانی که در ايام سوگواری امام حسين (ع) عزاداری می کنند بپرسی چقدر حسين را می شناسند. شايد با جواب هايی مواجه شويم که برگرفته از نوحه ها و روضه های روضه خوانان و مداحان است. واقعيت اين است که بسياری از روضه ها از آنجايی که «شدت گريه» را ملاک کار خود قرار داده اند به انواع تحريفات و اسطوره گرايی ها آلوده شده اند و از اين رو اطلاعات تاريخی که در اين گونه برنامه ها ارائه می شود اکثرا غيرقابل استناد هستند.

به راستی چقدر شناخت نسبت به حسين و زينب داريم.

آنچه در واقعه عاشورا بيش از هرچيز خودنمايی می کند نه شهادت طفلان حسين و نه حتی شهادن خود حسين بلکه «صبر زينب» است.

آن گاه که زينب در مواجهه با پيکر حسين فرياد می زند «اللهم تقبل هذه القربان» که خدايا اين قربانی را بپذير و آن گاه که در مواجهه با عبيدالله بن زياد که از او می پرسد کار خداوند را با خواندانت چگونه ديدی؟ جواب می دهد: «ما رايت الا جميلا» غير از زيبايی نديدم. و يا حتی زمانی که در مجلس عيش يزيد که به مناسبت قتل حسين برپا شده بود بدون واهمه از دستگاه يزيد و ناراحتی از شهادت حسين و فرزندانش و خاندانش آن خطبه معروفش را خطابه می کند طوری که يزيد مجلس عيشش به کامش تلخ می شود.

اين صبر آن قدر زيبا و راهبردی است که نمونه آن را می توان تنها در پدر زينب - علی(ع)- يافت که ۲۵ سال به خاطر نو پا بودن نهال اسلام سکوت را پيشه خود کرد.

زينب (س) اگر می خواست آن گونه که از زنان خانواده از دست داده عمل می کنند عمل کند بايد می نشست در يک گوشه و تا آخر عمر گريه می کرد اما او اينگونه عمل نکرد که می دانست کليد ادامه راه حسين اينک در دستان اوست.اين است که دکتر شريعتی می گويد: « آنها که رفتند کاری کاری حسينی کرده اند و آنها که مانده اند بايد زينبی عمل کنند.»

اگر امروز ما از عاشورا صحبت می کنيم و اگر امروز راه حسين به عنوان سيره اصلی اسلام شناخته می شود به خاطر مقاومت و صبر زينب است.

******************************

راستی ما چگونه می خواهيم عمل کنيم؟ امروز حسينی هستيم يا زينبی؟ نکند يزيدی باشيم ... ؟!

حسين و زينب در مقابل حکومت جائر و به خاطر امر به معروف و نهی از منکر به پا خاستند.

 ما چگونه می خواهيم عمل کنيم؟

/ 7 نظر / 10 بازدید
حسين غضنفري

از پيغامی که در وبلاگم گذاشتيد و بيشتر از اون از آشنا شدن با فرد منطقی مثل شما خيلی خوشحال شدم. اگه افتخار بدب بيشتر آشنا بشيم يا تبادل اطلاعات کنيم بيشتر خوشحال ميشم.

mehrdad

ايول دمت گرم باوفا... خوشحال شدم واسم کامنت گذاشتی... می بينمت...

حسين غضنفري

قسمت بيشتری از وبلاگتون رو خوندم. به نظر ميرسه ديد سياسی منطقی و متعادلی داريد. فقط راستشو بخواهيد يه جای وبلاگتون منظورتون رو متوجه نميشم. « نبايد منتظر بشيم يه خاتمی ديگه ظهور کنه » اين جمله با برداشتی که من کردم با حرفهای بعديتون کاملا متناقضه؛ شايد هم من بد فهميدم.

حسين غضنفري

بايد باز بگم که خيلی خوشحالم با شما آشنا شدم. من ساکن تهران هستم. ميتونيم بيشتر در ارتباط باشيم؟ راستشو بخواهيد ميخوام از محضرتون بیشتر استفاده کنم. میشه بفرمایید تحصیلات یا مطالعاتتون در چه زمینه ای هستش؟ راستی گروه علی ولی الله در گروههای ياهو رو ميشناسيد؟

بنده خدا

salam akhavi....... khosh hal shodam ke tashrif avordin. band ehma linke shoma ro gozashatm...... dar zemn:siasat e ma eyn e dianat e mast...... az khoda bekhahim ke ma ro dar tama e zamineh ha yari farmayand e2a

حبيب

به نام خدا دوست عزيز حتما از وبلاگ "نقد وبلاگ‌هاي اسلامي" بازديد و آن را نيز به دوستانتان معرفي كنيد.

مهرداد

سلام رسول جان به شما و همکاراتون به خاطر کار قشنگ و مفيدتون تبريک ميگم.موفق باشيد