انقلابی ها - ویژه نامه اینترنتی انقلاب۵۷ (شماره یازدهم)

فرزندانی که انقلاب خورد؟!

یادداشتی پیرامون آنها که انقلاب را ساختند و سوختند

29c1jd5.jpg

بی‌گمان انقلاب ایران در سال۱۳۵۷ یکی از بزرگترین اتفاق‌های قرن بیستم بوده است و از همین رو پیرامون آن تا سال‌ها و دهه‌ها سخن خواهد رفت. یکی از مسائلی که در هر انقلابی مورد توجه پژوهشگران واقع می‌شود٬ افرادی است که نقش موثری در شکل‌گیری انقلاب‌ها داشته‌اند و همین پژوهش‌ها حکایت از آن دارد که همین فرزندان هابیلی انقلاب توسط انقلاب و به دست فرزندان قابیلی آن کشته شده و خورده می‌شوند و این راز تمام انقلاب‌ها بوده است که «انقلاب فرزندان خودرا می‌خورد؟!»

انقلاب ایران از آن جمله انقلاب‌ها بود که از نقش پررنگ حضور مردم با هر طیف و گرایشی در آن  نمی‌توان گذر کرد و عامل پویایی و تحرک مردم (از عوام تا خواص و از سنتی‌ها تا روشنفکران) افرادی بوده‌اند که در حکم لیدر آنها را به جلو هدایت می‌کردند. که عده‌ای از آنها قبل از به ثمر نشستن انقلاب سوختند و  بعد از انقلاب نیز نامشان سوخت و عده‌ای دیگر نیز بعد از انقلاب به طرق مختلف سوختند تا انقلاب نشان دهد که به هیچ وجه نمگ‌گیر نمی‌شود و نمک می‌خورد و نمکدان را می‌شکند.

در گروه اول دکتر شریعتی نمونه عینی است. او با به راه انداختن موتور روشنفکران و دانشجویان موثرترین نقش را در انقلاب داشت. سخنرانی‌های آتشین او چنان بود که از او تحت عنوان «معلم انقلاب» یاد شد و طرفداران او آنچنان بی‌صبرانه انقلاب را پیگیری کردند که بتوانند روح او را شاد نمایند. شهادت (و یا مرگ!) شریعتی در سال۵۶ خود تاثیری مضاعف در شعله‌ور شدن آتش انقلاب داشت. اما بعد از انقلاب٬ نام و سمعه این فرزند برومند هابیلی انقلاب هم از گزند قابیلیان در امام نماند تا آنجا کتاب‌هایش ممنوع شد و طرفدارانش مورد پیگرد قرار گرفتند.

در گروه دوم نمونه‌ها آنچنان زیاد است که نمی‌توان در این مکتوب گنجاند که چند مورد ذکر می‌گردد.

آیت‌الله مطهری که نقش موثری در به ثمر رسیدن انقلاب داشت و سخنان او پیرامون انقلاب هنوز هم حسرت انقلاب آرمانی او را بر دل می‌نشاند٬ در حالی به شهادت رسید که هنوز انقلاب روزهای ابتدائی خود را سپری می‌کرد. انقلاب این فرزند خود را نیز خورد و امروز نیز با فیلترینگ سخنان و بیانات او٬ روح او را نیز می‌خورد. به همین دلیل است که جوانانی که اندک تعارضی میان خود و حکومت می‌بینند کتاب‌های او را به کناری می‌نهند.

آیت‌الله طالقانی که همواره تمام مجاهدان انقلاب از او به نیکی یاد می‌کنند و سخنرانی‌های او را در مساجد تهران و مقاومت‌های پایدار او را مقابل رژیم پهلوی به یاد دارند٬ با به ثمر نشستن انقلاب آنچنان مظلوم واقع شد که در اوج مظلومیت خود٬ عطای انقلاب را به لقایش بخشید و به دیار باقی شتافت. شاید بزرگترین هنر طالقانی قبل از انقلاب هماهنگی و ایجاد هارمونی میان نیروهای مذهبی و غیرمذهبی بود و بزرگترین گناه او بعد از انقلاب سعی در مانایی و پایداری این هماهنگی.

آیت‌الله شریعت‌مداری که واقعا مظلومانه توسط قابیلیان انقلاب خورده شد. همگان به یاد دارند هنگامی که رژیم پهلوی به دنبال اعدام آیت‌الله خمینی بود چگونه آیت‌الله شریعت‌مداری با هماهنگی دیگر مراجع حکم مرجعیت او را تایید کردند تا مصونیت مرجعیت مانع از اعدام امام خمینی شود. و بعد از انقلاب٬ فرزندان ناخلفش این فرزند هابیلی انقلاب را در مقام مرجعیت تقلید به باد لگد گرفتند و او را خانه‌نشین کردند.

آیت‌الله منتظری که همگان ولایت فقیه را برگرفته از اداره جلسات خبرگان قانون اساسی توسط او می‌دانند٬ در مقام «قائم مقام رهبری» آنچنان مورد فتنه واقع شد که از آن روز تا امروز خانه‌نشین شده و داشتن مرجعیت تقلید او و حتی سخن راندن از او جرم تلقی می‌شود.

مهندس بازرگان را همگان از زمان ملی شدن صنعت نفت به یاد دارند. مبارزات انقلابی او در جبهه ملی و نهضت آزادی آنچنان اثر داشت که با نزدیک شدن انقلاب توسط امام خمینی مسئول تشکیل دولت موقت شد. اما قابیلیان مگر می‌توانستند درک و حتی تحمل کنند اندیشه‌های آزادی‌خواه و روشنفکری را که سال‌ها حضور در زندان را برای به ثمر رسیدن انقلاب تجربه کرد. و چه کسی باور می‌کرد که بازرگان انقلابی اوین را هم قبل و هم بعد از انقلاب تجربه کند. و اینچنین شد تا انقلاب او را نیز مورد بی‌مهری خود قرار دهد.

و این گونه فرزندان هابیلی که انقلاب را ساختند و خودشان و نامشان توسط قابیلی‌های انقلاب سوخته شد تعدادشان اندک نیست. همین امر سبب شده تا انقلاب امروز از مسیری که باید داشته باشد منحرف شود و بسیاری جوانان این پرسش را از خود و پدران انقلابی‌شان داشته باشند که: «کدام انقلاب؟»

/ 26 نظر / 14 بازدید
نمایش نظرات قبلی
بهزاد

سلام ،‌ اولین باره که میام اینجا و شدم ... عالی بود ... عالی ... در مورد پست آخرتون ، باید بگم که از بین این عزیزان که شما نام بردید به عنوان فرزندان انقلاب ، شریعتی و منتظری و مطهری و ... آتش ایدئولوژیک انقلاب رو روشن کردند و طالقانی و بازرگان و ... این آتش رو گرم نگه داشتند . کاش به نقش گروههای ملی - مذهبی و حتی توده در به ثمر رسیدن انقلاب اشاره کوچکی میکردید تا ما هم لااقل سهم خودمون رو نسبت به "طفل خردسال"های ردیفهای خاک گرفته و قدیمی بهشت زهرا ادا میکردیم ... کسانی که انقلاب کردند و انقلاب خوب اجرشان را داد ... باز هم از مطلبتون سپاسگذارم .

خواهرت آزاده

سلام به برادر نکته سنج و باريک بينم. حرف دل هميشه شنيدنی است. حقيقت اين است که اين هابيلها که شما گفتيد شهيدان واقعی هستند و برنده واقعی. هرگز نمی ميرند و تا وقتی که حقيقت جويی نمرده از ياد نمی روند. اين روزها می گذرد و تاريخ رسواگر قابيلهاست.همانطور که یزید و یزیدیان با داغ ننگ رفتند و قیام حسین تا ابد ماندنی شد. زنده باد يادشان و پایدار باد راهشان.

مهرو

دوست نازنين وقتی می گويند قدرت فاسد است اگر مطلق گردد مطلقن فاسد می گردد همينی می شود که خودتان نوشتيد..... پس چه بهتر بود اين قدرت به دست مذهبيون نمی افتاد تا فاسد نمی شدندو مردم را هم دين زده نمی کردند!

مهرداد

نمی دونم چی بگم رسول جان... به هر حال ممنون ... بابت...

حميد

سلام دوست من مطلبتان بسیار موثر و روشنگر بود. فرزندان ناخلف انقلاب (یا به قول شما قابیلیان) همراه با نابود کردن نيروهای مفيد انقلابی اهداف مفيد انقلاب را هم به باد فنا دادند تا هيچ اثری از انقلاب و اهدافش باقی نماند. شاد و پيروز باشيد.

برديا

سلام.خوبی دوست عزیز؟ من آپم یه سری بزن

وحید

اگر منظورازانقلابی شریعتی وعقایدــــــباشدما نمی خواهیم

آشنای غریب

اولين و بزرگترين مسابقه شواليه های سياه در ايران علاقه مندان به شرکت در اولين و بزرگترين مسابقه شواليه های سياه می توانند در زمينه های زير آثار خود را حداکثر تا تاريخ 30 /11/87 ارسال نمايند: عکس فيلم طراحی کاريکاتور داستان مقاله..... در موضوعات: فرقه شيخيه فرقه بابيت فرقه بهائيت فرقه وهابيت و ساير فرق اديان آثار خود را به : اين سايت HTTP://TARHENO.INFO جوايز ويژه اين مسابقه به آدرس برگزيدگان ارسال می شود منتظر آثار شما هستيم