کوتاهی در حفظ ميراث کوروش (ميراث فرهنگی)

کوتاهی در حفظ ميراث کوروش

چند روز پيش بود که دادگاهی در آمريکا الواح گلی به دست آمده در تخت جمشيد را که در بخش شرق شناسی دانشگاه شيکاگو به امانت نگهداری می شود توقيف کرد. آن هم در ازای غرامت برای بازماندگان انفجار در تل آويو اسرائيل. جالبتر آنکه دادگاه رای به دست داشتن ايران در آن انفجار داده و بر اين اساس به اين اقدام دست زده است.

اين اتفاق بی گمان علامت سوالی بزرگ در مقابل دولتمردان آمريکاست و به نظر می رسد نگرش دادگاه در بررسی نگرشی يک سويه و کاملا سياسی باشد، چرا که رسم نيست تا ميراث فرهنگی يک کشور ما به ازای زد و خوردهای سياسی مبادله شود. اگرچه شنيده ها حاکی است خود دولت آمريکا با اين اقدام مخالفت کرده اما قاضی دادگاه با توجه به استقلال قضات از دولت تسبت به صدور رای اقدام کرده است.

اما حرف ما چيز ديگری است!

در اينکه اين عمل در راستای قواعد بيت المللی نيست شکی نداريم، اما کمی انگشت اشاره تقصير را هم به سمت خود بگيريم:

۱- حفظ ميراث فرهنگی چيزی فراتر از دولت هايی است که می آيند و می روند و تلاشی فارغ از انديشه های خاص می طلبد. در اين زمانه در طول تاريخ حکومتها در ايران کوتاهی کرده اند.

۲- آنچه را که داريم نيز اکنون در حال تخريب و نابودی است. چيزی تحت عنوان «هويت فرهنگي» که در ارتباط با همين ميراث گرانقدر است برای ما بی معناست و از همين روست که توجهی به آن نداريم.

۳- موزه ها آنچنان در حال خاک خوردن هستند که کسی ديگر يارای غبارروبی آنرا ندارد. شرايط استاندارد برقرار نيست و چه کسی است که پاسخگو باشد؟ در سال ۸۲ تعداد۳۰۰ لوح گلی تخت جمشيد از دانشگاه شيکاگو به ايران بازگردانده شد اما باورش سخت که اين الواح در زيرزمين موزه ملی خاک بخورد.

۴- فرهنگ سازی آنچنان که بايد و شايد جدی گرفته نشده و کسی هم نيست که آنرا جدی بگيرد...

و اين است که بايد بگوييم: «از ماست که بر ماست؟!...»

/ 10 نظر / 9 بازدید
رضا

سلام و درود بر شما و قلم تيز بين تان اتفاقا ديشب تو اخبار ديدم بسيار ناراحت شدم و به حال خودمان ..ارزوی تندرستی و سعادتمندی شما را دارم و به آرزوی روزی که ميراث فرهنگی و باستانی اين مملکت بدست کسی خارج نگردد....در پناه حق ...

رها

سکوتم از رضايت نيست دلم اهل شکايت نيست

رها

ما قدر خودمونو نمی دونيم چه برسه به ميراث فرهنگی...

یاسی

وبلاگ کلاه حصیری با موضوع داستان نویسی به روز شد

،؛آنـاهيتــــــــا؛،

با درود به شما دوست گرامی . خبر تاسف باری بود . وای بر ما که از هویت و نشانه های فرهنگ و تمدن گذشتگان خود اینگونه محافظت میکنیم و برای آیندگانمان به میراث میگذاریم . واقعا در مقابل آيندگان سرافکنده هستيم. امیدوارم که موفق و تندرست باشید.

تينا

بنوش به سلامتی هر چی عاشقه 1- به سلامتی سه کس : غریب ، تنها ، بی کس 2- به سلامتی گاو چون که نگفت من ، گفت ما 3- به سلامتی کرم خاکی ، به خاطر خاکی بودنش 4- به سلامتی خیار به خاطر اینکه یار داره 5- به سلامتی شلغم به خاطر اینکه غم داره 6 - به سلامتی کلاغ ، هر چند که سیاهه ولی عوضش یه رنگه 7- به سلامتی دیوار که هر مرد و نامردی بهش تکیه میکنن 8- به سلامتی شمع که تا آخرش به پات میسوزه سلام قشنگه مرسی

iman

سلام.دقيقا با اين ازماست که بر ماست موافقم که در خيلی جاها صدق می کنه!!!!!!!!مرسی دوست خوبم از حضور گرمت.

رضا

با سلام و درود بر شما دوست عزيز وگرامي ضمن آرزوي تندرستي و سعادتمندي شما بدين وسيله باستحضار ميرساند کلبه درويشي حقير با مطلبي در مورد عظمت و بزرگي حضرت زهرا (س) بروز شده است ..خوشحال ميشوم سربزنيد پس منتظر حضور گرم و قدومهاي سبز شما هستم ......در پناه حق ..................................... اي مه برج حيا و عصمت کبري .....بانوي حوران خلد حضرت زهرا .....در حرم عز و جاه شوکت شاءنت ... خادمه ات ساره است مريم صفا ....قبر تو مخفي قدر تو مجهول ...قدر تو نشناختند مردم دنيا .......يا حق .....

+::دیــــــــــوونــــــــــه::+

Maryam Pinky: بلاگ فا هم صفحه نظراتشو مثل پرشين کرده .. از پايين به بالا ثبت ميشه .... دو روز ديگه هم صفحه به صفحه ميشه اين آقاي شيرازي هم خوب بلده تقليد بکنه ... گرچه همه ميدونن تقليد کردن براي جووناس ...