خدا؛ سيری چند؟ (فرهنگی)

خدا؛ سیری چند؟

masjid_al_haram.jpg

در بازار بزرگ جهان٬ خدا را هرگونه که بخواهی می‌توانی خریداری کنی. از خدایان عتیقه و زیرخاکی تا خدایان دسته دوم و مستعمل. بسته به پولی که می‌پردازی٬ خدایان ارزان و گران می‌شوند. بازارهای لوکس بالای شهر خدایان را به قیمتی گزاف مبادله می‌کنند و بازارهای قدیمی پایین شهر؛ چاره‌ای ندارند جز آنکه خدای ارزان را در اختیار مشتریان فقیر و ندار خود قرار دهند. چینی‌ها که خود خدایان را نمی‌پرستند نیز بازار خدایان را در اختیار گرفته‌اند و خدای چینی را ارزان‌تر از همه‌جا تولید کرده و صادر می‌کنند. در این میان سهم کشورهای دارای اقتصاد ضعیف از خدایان تولیدی چین بیشتر است که اقتصاد حتی می‌تواند خدایان را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

در گوشه‌ای دیگر از جهان خدایان تحت عنوان کالای کلکسیونی و به صورت تجارت نت‌ورک مارتکتینگ (تجارت الکترونیکی) به فروش می‌رسد. شما با خرید خدایی کلکسیونی که فقط و فقط مربوط به شما و اختصاص به شما دارد وارد مجموعه‌ای می‌شوید و سعی می‌کنید دو نفر از دوستان خود را نیز ترغیب به خرید خدایان از این شرکت نمایید و در ازای این تلاشتان درآمدی برای خود ایجاد می‌کنید. بی گمان تجارت الکترونیکی خدایان می‌تواند از پردرآمدترین تجارت‌ها باشد چرا که هیچ گاه نیاز انسان و بشر در حال افزایش٬ به خدا از بین نخواهد رفت.

اما در این میان می‌توان پیرمردانی را یافت که در گوشه امامزاده بساط فروش خدایان خود را پهن کرده‌اند و می‌خواهند از این طریق روز بی‌امید خود را شب و شب خود را در خانه تاریک خود را صبح کنند.

اینچنین است بازار خدایان و پررونق‌ترین تجارت جهان و این است که بشر امروز بزرگترین سوال خود را این‌گونه به زبان می‌آورد:

«خدا؛ سیری چند؟»

/ 9 نظر / 11 بازدید
محبوبه موحد

و خدای من .. خدای عزیزی که در کوچه و بازار شهرم با بی عدالتی به فروش می رود و خریدارانش جز بی خدایان خدای پرست نیستند... می خواهم بروم و تا غارتش نکردند بخرمش..اما نمی دانم با چه قیمتی؟؟؟؟ سید خداییش خدا سیری چند؟

كيوان

سلام.چرا به ما سر نميزني؟

۱۶ آذر

زندانی سیاسی آزادی باید گردد!د اعدام همین امروز ملغی باید گردد!د حکومت فاشیستی ملغی باید گردد!ئ !حکومت سوسیالیستی ایجاد باید گردد دفاع از حق افغانی وظیفه انسانی!د شعارهای پیشنهادی دیگر برای 16 آذر نه به اسلامی کردن دانشگاهها زندانی سیاسی آزاد باید گردد دانشجوی زندانی آزاد باید گردد دستگیری دانشجویان موقوف انحلال حراست، خروج همه نیروهای انتظامی از دانشگاه ها انحلال کمیته های انضباطی و لغو تمامی تعلیق ها و سایر احکام آن آزادی تشکل های مستقل دانشجوئی، آزادی بیان و عقیده لغو آپارتاید جنسی لغو حجاب اجباری لغو مجازات اعدام، آزادی کبرا، دلارا و...مرگ بر استثمار، تبعیض و نابرابری، مرگ بر سرمایه داری نه به جنگ، نه به تحریم، نه به بمب اتم زنده باد آزادی و برابری آزادی تشکل، اعتصاب، حداقل دستمزد 500 هزارتومان یا کار یا بیمه بیکاری کافی برای همه زنده باد همبستگی کارگری، زنده باد کارگران شرکت واحد 16azar85@gmail.com http://16azar-85.blogspot.com/

رضا

خسته نباشی برادر. ولی گويا مراقب قرائت های مختلف از مفهوم مقدس و ناب نتورک مارکتينگ در اذهان کور جستجوگران گوگل نبوده ايد عزيز برادر....... رضا رضائي

عباس

سلام سيد ايول ديگه مارو تو وبلاگت به حراج گذاشتي سنگت مي كنم بعد............ عباس

مهرنوش

جالب بود البته يکمم تلخ ولی روان بود !!!موفق باشی

عليرضا نصيری

سلامِ ممنون که به وبلاگ من سر زده بودید. می خواستم بگویم خدا فروشی ما يعنی مسلمانان و مسيحيان و يهوديان اگر نگويم بيشتر از چينيان است می بگويم بدتر از آنهاست. البته اگر چینی هایی که بغل دستم نشسته اند بدانند در حال نوشتن چه هستم حتما همه برایم کف می زنند.

علی رضايی

سلام رسول جان. انگار بد جوری گرفته ای خدا قيمت ندارد.... خدا فروشی نيست.... خدا مال همه است....