هفته دولت٬ دولت نهم و شهيد رجايی(سياسی)

هفته دولت٬ دولت نهم و شهید رجایی

003141.jpg

205.jpg

هفته دولت را پشت سر می گذاریم و این در حالی است که دولت نهم یک سال پیش در اختیار دکتر احمدی نژاد قرار رفت و همگان می دانند که شعار حامیان ایشان در ایام انتخابات سال گذشته «رجایی دیگر» بود.

در جریان انفجار دفتر نخست وزیری در اوایل انقلاب سخن بسیار است و ابهامات فراتر از آن٬ اما مهم در مقطع کنونی بیان چند نکته است :

۱- ریاست جمهوری شهید رجایی که در سال ۱۳۶۰ و بعد از خلع دکتر بنی صدر از سمت ریاست جمهوری به این مقام دست یافت٬ آنچنان پردوام نبود که بتوانیم به یک الگوی حکومتی برسیم و از این جهت است که شاید بهتر باشد معیار را وسیعتر قرار دهیم.

rajaee.jpg

۲- آنچه تمام دولت ها در جمهوری اسلامی از ابتدا تا کنون منهای دولت موقت که ۲۸۵ روز دوام داشت٬ چندان به آن توجه نکرده اند رابطه میان دولت و مردم است. حقی که دولت بر مردم دارد در این ایام بارها ایفا شده و در جریان هایی چون جنگ تحمیلی و دفاع از آرمان های انقلاب نقشی شگرف و غیرقابل باور داشته اند. چندان بیراه نیست اگر بگوییم در بسیاری از مواقع حضور در صحنه مردم چه در انتخابات و چه در راه پیمایی ها و امور دیگر صحتی بوده بر تایید جمهوری اسلامی و این باور باید برای مسئولین و دولتیان به وجود آید که مردم ولی نعمتان حقیقی آنها هستند. اما سخن این است که حق مردم بر دولت در این سال های طولانی چندان مورد توجه واقع نشده و دولتیان به اقتضای طبع سیاسی که دارند٬ مردم را قربانی خود کرده اند. گرانی ها٬ تورم٬ عدم وجود آزادی لازم٬ برای انتقاد شدیدتر شدن فاصله طبقاتی و سیاسی و... همه و همه چندان مورد توجه واقع نشده اند.

۳- شعار «رجایی دیگر» که در اوان انتخابات از زبان حامیان دکتر احمدی نژاد به گوش می رسید و بعد از انتخابات هم البته همانند دیگر شعارهای ایشان از یادها رفت٬ در همان زمان مورد اعتراض همسر شهید رجایی واقع شد که از اسم ایشان استفاده ابزاری نشود. اما به راستی حامیان دکتر احمدی نژاد و رهبران تبلیغاتی ایشان به خوبی می دانستند که بر چه نامی دست بگذارند...

۴- در حالی هفته دولت را پشت سر می گذاریم که متاسفانه مهم ترین وظیفه دولت نهم که عمل به قانون اساسی است چندان مورد توجه واقع نشده است. بسیاری از اصول قانون اساسی از همان زمان تصویب این قانون تا امروز فراموش شده اند و دولت نهم که به زعم خود٬ یک دولت انقلابی است٬ باید بیش از پیش در عمل به قانون اساسی اهتمام داشته باشند.

/ 17 نظر / 5 بازدید
نمایش نظرات قبلی
پريش

دوست من حتما شما متن اوليه قانون اساسی و سپس اصلاحيه ۱۰ سال بعد آن را مطالعه نموده ايد .مشکل اصلی در خواست مردم و تمايز آن با خواست حکومت است .مشکل ريشه در همين قانون هايی دارد که مردم ما بدون مطالعه صحيح به ان رای دادند.

آرش نيامی(زندگی اجتماعی)

سلام اقای اسلامی همانگونه که شما نيز متذکر شديد دولت آقای رجائی مگر چقدر دوام آورد که بتواند اقداماتش سمبل و الگو برای دولتهای ديگر باشد؟؟؟؟؟؟ دولت آقای رجائی در آن مقطع بحرانی چه کاری توانست بدور از شعارهای معمول برای اين ملت از همه چيز گذشته انجام دهد که حال ما بدنبال الگو برداری از آن اقدامات باشيم؟؟ اين مردم چگونه بتوانند يا می توانند مدعی وعده های داده شده بهشان باشند و دولت را به پاسخگويی وادار نمايند و فقط نمادی از پاسخ را در دولت نبينند؟؟؟؟؟؟؟؟ در هر حال ممنونم از حضور و نظر گرمت در ؛زندگی اجتماعی؛ با دو پست آپ هستم ؛ آرزومه؛ و يک غزل منتظر حضور گرم و سبزتون هستم آرش

مجيد

سلام دوست عزیز... ممنون از حضور گرمت و منتظر حضور دوباره ات هستم...

کاسه

سلام با لامپ به روزهم

فرشاد

رجایی ها کجایند؟ امیرکبیر ها ...

صادق صدق گو

اخه اين ....هایی که دم از رجايی بودن ميزنن مگه همونایی نبودن که برا انتخابات مجلس صلاحيت همسر شهيد رجايی رو به دلايل واهی رد کردن. نمی دونم چرا اين ملت اينقدر کم حافظه هستن.

ابوذر

با سلام آخرین راه نو(به روز) دین اسلام آن طور که در بسط تاریخی خود را نشان داده است،نظام هایی که در همه عصرها بتوان باآن زندگی کرد نداشته است..امروزه علم فقه وتعیین حلال وحرام نمی تواند برنامه حکومت را معیین کند......... سر بزنید هم استفاده می کنیدوهم حقیر را راهنمایی وخوشحال! منتظرم در پناه حق

شادی.دوست تو

آقای اسلامی عزيز سلام تا جايی که يادم مياد همیشه شعار ها و وعده های نامزد های دوره های مختلف بعد از به قدرت رسیدن آنها فراموش میشد و یا مانعی بر سر راه تحقق آنها ایجاد میشد.

مريم

سلام و باز هم سياست... کاش روزی برسه که لازم نباشه دغدغه ی اين چيز ها رو داشته باشيم يا علی مهربون