آفتاب شرق غروب کرد!(سياسی)

آفتاب A0066060.jpg غروب کرد!

309377n.jpg

۱- آن زمان که در مسلخ گاه ریاست جمهوری روزنامه شرق در ویژه نامه ای در روز قبل از سه تیرماه از خنجر فاشیست سخن گفت و همگان را به مقابله دعوت می کرد باور نمی شد کرد که روزی خود قربانی این خنجر شود. به راستی گناه شرق و شرقیان چه بود جز آنچه محمدجواد روح از نویسندگان روزنامه به زبان آورده است: «اصلاح طلبی بد جرمی است؟!»

۲- می گویند یکی از علائم ظهور طلوع خورشید از غرب و غروب آن در شرق است. شاید بی دلیل بوده این توقیف در روزهایی که نیمه شعبان را جشن می گیریم و منتظران از انتظار و فرج و ظهور سخن می گویند.

این گونه بهتر می توان گفت که زمینه ای دیگر هم برای ظهور فراهم شده که خورشید شرق نیز غروب کرد. مداحان و متملقان چه زیبا سخن می گویند که اصلاح طلبان همان دشمنان او هستند و این غروب را دلیلی بر ادعای خود خواهند آورد...(باید به انتظار نشست و مداحی سرایی قلم زنانی چون فاطمه رجبی را در پی این غروب شنید. همان ها که ز معجزه هزاره سوم سخن گفته اند.)

234021.jpg۳- امروز دکه های روزنامه فروشی گویا روز دیگری داشتند...روزی غریب که سال ها تجربه نکرده بودند. از خود آنها که بپرسید خواهند گفت که در میان تمام مطبوعات ایران کدام مطبوعه مشتریان پر و پا قرص تری دارد. بعضی روزها که شرق ویژه نامه داشت یا بعضی از تیتر یک های شرق سبب می شد تا هر چقدر هم عجله می کردی باز هم از خرید روزنامه بی نصیب می شدی چرا که عده ای زرنگ تر بوده و گوی سبقت را برای خرید شرق ربوده بودند...

شاید بعد از فضای سال های ۷۸ و ۷۹ که روزنامه های اصلاح طلب توقیف فله ای شدند٬ کمتر روزنامه ای تا این حد تواسته اثرگذار باشد و نماد واقعی یک چشم بیدار برای جامعه... در آن سال ها همه روزنامه نگار و روزنامه خوان بودند اما امروز در شرایطی که همه سیاست زده شده اند٬ وجود شرق غنیمتی بود...

030504_newspapers150.jpg۴-  بعد از پیروزی اصلاح طلبان در خرداد۷۶ ناگهان فضای ژرونالیستی کشور به شدت تحت تاثیر قرار گرفت. ناگهان روزنامه های بسیاری متولد شدند و توقیف روزنامه سلام در آن برهه مه منجر به وقوع واقعه «کوی دانشگاه» شد٬ عزم همه را جزم کرد تا از حریم مطبوعات دفاع کنند. اما سال۷۹ فضای دیگری را رقم زد. مطبوعات اصلاح طلب تحت عنوان «زنجیره ای» توقیف شدند. چند سال طول کشید تا در سال۸۲ شرق از بطن همان روزنامه نگاران جسوری که حتی زندان را نیز برای جمهوری تجربه کرده بودند متولد شد.

این تولد تفاوتی چشمگیر با روزنامه های سابق داشت و تریبونی بود برای بسیاری. از حبیب الله عسگراولادی تا ابراهیم یزدی و از موتلفه تا نهضت آزادی و ملی- مذهبی ها. از مقالات دکتر ولایتی و علی مطهری که روایتی نقادانه از اصلاحات دارند تا مقالات دکتر معین و سعید حجاریان. و همین تفاوت سبب شده بود تا شرق در سبد روزانه بسیاری از چپ تا راست قرار گیرد.

۵- روزنامه شرق یک تفاوت اساسی با دیگر روزنامه ها داشت و آن تحلیل های جامع و کاملی بود که از وقایع سیاسی روز در اختیار خوانندگان قرار می داد. نظیر چنین روزنامه ای در میان روزنامه های کنونی وجود نداشت. به همین علت آنانی که «روزنامه خوان» هستند و از سیر تا پیاز یک روزنامه را مطالعه می کنند٬ بهترین گزینه را برای خود شرق می دانستند که می توانستند این گونه اطلاعات بسیاری را به سوی ذهن خود روانه کنند.

۶-  آفتاب شرق غروب کرد اما امید می رود این غروب به یک کسوف تعبیر شود و از فردایی دیگر باز این آفتاب بر آگاهی خواهان بتابد و خورسیدش طلوع کند. این انتظار اگرچه از دولت کنونی چندان منطقی نیست و جایی در میان صد هزار انتظاری که از طریق نامه به دست رئیس جمهور می رسد و او برای تمام آن ها وقت می گذارد٬ ندارد؛ اما چاره ای دیگر نیز وجود ندارد... باید به انتظار نشست تا دید آیا باز هم می توان شرق خواند یا اینکه...

33bohv8.gif4ccolsm.gifآخرين شماره منتشر شده روزنامه شرق در 20شهريور1385

 

/ 27 نظر / 19 بازدید
نمایش نظرات قبلی
خرس مهربان

سلام دوست عزيز . ظاهرا اين گريز ناپذير شده است دل بستن به روزنامه و مجله ای و آنگاه ويرانی . آيندگان بامداد تهران مصور جنبش اهنگر .........دريچه گفتگو ائنه انديشه ادينه کيان ايران فردا جامعه سالم ............جامعه صبح امروز خرداد نامه کارنامه ابان سلام نوروز اقبال شرق حافظ .... تا کی ..........

گلبانگ سحر

سلام... کاش مشکلات عالم توقيف يه روزنامه می بود!!! موفق باشيد

پريش

به خود بیاییم خبر این توقیفها انقدر ها هم که بعضیها فکر می کنند دور از انتظار نبوده و نیست.میکروبی که در خون ماست تا هلاک نکند دست بر نمی دارد.چاره ای باید!

کیوان

سلام بر شما.اولا کم پیدائید.ثانیا می خواهم در مورد حرف هایتان اظهار نظری کنم:شما که به توقیف شرق ایراد دارید آیا به دلایل توقیف کنندگان توجه دارید؟شاید هم فکر می کنید که روزنامه باید مصونیت مطلق سیاسی داشته باشد؟اگر خاطرتان باشد،اکبر گنجی(البته من قبولش ندارم)می گفت که قدرت فساد می آورد و قدرت مطلق فساد مطلق...آیا اعتراض چشم بستهءشما به توقیف یک روزنامه،در جهت قدرت مطلق و بی نظارت آن روزنامه نیست؟در مورد مطلبی که دربارهءولایت فقیه نوشته اید می خواهم ضمن نقل قول یکی از جملاتتان یعنی(اگرچه دشمنان جمهوریت نظام و آنان که قدرت خود را در الهی دانستن منشا ولایت می دانند٬ باز هم دلیلی بر این برهان خواهند آورد٬ اما کدام عقل سلیمی است که باور کند نصبی الهی و عزلی زمینی را...)بپرسم که آیا تعجب آور نیست که قبل از شنیدن یک برهان و دلیل،ادعا کرد که آن غلط است؟

محمد

سلام سيد. دليل اصلی(بهانه)توقيف کنندگان کاريکاتوری بود که آقايان آن را به خود گرفتند.يکی نيست به آنها بگويد که هر الاغی که شما نيستيد تا کی اين حيوانات بايد مسبب توقيف روزنامه ها شوند؟(تمساح رو که یادت نرفته؟)

نجوا

دوست خوبم سلام مرسي که اومدي و همش را خوندي کاش نظرت را در موردش مينوشتي . راستش زماني خوره ي خوندن مطالب روزنامه هايي همچون جامعه و نشاط و .....بودم اما زماني رسيد که ديدم قبل از آنکه ببينم چه به مذاقم خوش ميآيد وقت آنست که بدانم کيستم و سپس انتخاب کنم . و اين شد که ديگر هيچ روزنامه اي را که نخواندم هيچ ، اخبار هم گاهي ورزشي .... شرق توقيف شد ، وقتي نشرياتي مانند علوم باطني و هنرهاي زيستن توقيف ميشوند شرق که ديگر جاي خود را دارد . پست قبلي ات : انتظاري ديگر محشر بود . بهر روي خوشحالم که با وبت آشنا شدم ، مشخص است که به مردم ميانديشي و اين براي من محترم است زيرا عاشق بودن است که خدا را خوش ميآيد . موفق و پيروز باشي بازم پيشم بيا .

ندا

سلام. چرا شما هم دیگه آپ نمی‌کنید؟

كاسه

سلام من هم متاسفم از اين بابت با القاعده به روزم

منیژه

سلام ایمان بیاوریم به آغاز فصل سرد.. یادش به خیر،انگار همین چند روز پیش یود: سال ۷۹ آغار توقیف فله ای،سال ۸۲ توقیف نشریه ما سر دومین شماره و دقیقا در روز خبرنگار،سال ۸۵ و توقیف دوبراه یک نشریه محلی و احضار ما به دادگاه درست فردای روز خبرنگار... ای بابا،اگه تو این مملک از این اتفاقا نیفته باید تعجب کنیم!

ماری

بهترين بخشش آن است که منتظر تشکر نباشی. بهترين خصلت آن است که کسی را نرنجانی. بهترين حادثه آن است که تو را متحول سازد. بهترين منظره آن است که صورتی را با اشک شوق ببينی.