دفاع مقدس و حفظ نامقدس آن(سياسی)

دفاع مقدس و حفظ نامقدس آن

6l.jpg

سال‌ها از جنگ تحمیلی می‌گذرد. اما جنگی که از ان تعبیر به «دفاع مقدس» می‌شود هنوز فراموش نشده و در خاطره و یادمان مردمان ایران زمین مانده است. اما آنچه همواره مورد سوال واقع شده تصاویری است که حاکمیت از آن دوره ارائه می‌کند و  با صویر ارائه شده توسط مراجع و ناظران بیرونی متفاوت است. مراجعی که آن دوره را درک کرده و در ان حضور داشته‌اند؛ پدران و مادرانی که یا خود در جنگ بوده‌اند و یا در پشت جبهه‌ها در حمایت از سربازان جنگ فعالیت می‌کردند. همین امر نسل سوم را با مشکلی مواجه کرده است. بحرانی به نام بحران دوگانگی دفاع مقدس و مسلما در نگاه سل سوم و در درگیری میان واقعیت و حقیقت٬ آنچه زیر سوال می‌رود خودٍ دفاع مقدس است.

T0_-1_1247489.jpgایرانیان از دیرباز تاکنون همواره در مقابل هجوم خارجی واکنش نشان داده‌اند. همین امروز هم مشاهده می‌شود که در مقابل جریان هسته‌ای کشور به رغم اختلافات گسترده٬ یکدستی خاصی برای «حق دستیابی ایران به انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای» وجود دارد. در زمان جنگ تحمیلی نیز به رغم اختلاف‌های بسیار٬ آنچه اهمیت داشت دفاع از کیان و مرزهای کشور بود.

اما امروز نسل سوم در دوراهی مانده و این دوراهی آنچنان که باید شایسته نیست و بی‌گمان آنها که مسبب این دوراهی هستند٬ خود می‌دانند که چه اشتباه بزرگی را انجام می‌دهند.

امروز در پاسداشت دفاع مقدس نام بسیاری مغفول مانده است و در کنار آن از بسیاری نام‌ها یاد می‌شود که کمترین اثر را در آن دوران داشته‌اند. افرادی که در آن دوران سخت مقاومت نشان دادند و حتی اسارت و جانبازی را به گردن خریدند تا مام میهن حفظ شود٬ امروز مورد تهمت و افترا قرار می‌گیرند و بعضا با جرم‌هایی چون اقدام بر علیه امنیت ملی و... محاکمه می‌شود و از آن سو نیز ذفاع مقدس میراث‌خوارانی پیدا کرده است که به سادگی همه چیز را به خود نسبت می‌دهند و همه چیز را برای خود می‌خواهند.

متاسفانه استفاده ابزاری و سیاسی از این مسئله باعث کدورت و اختلاف میان نسل سوم و حاکمیت شده و در این میان بی گمان یاد شهدایی که جان خود را برای مامٍ میهن فدا کردند فراموش می‌شود و اندیشه آنها در پستو خواهد ماند تا اندیشه‌هایی با انگیزه‌های صرفا سیاسی جایگاه خود را محکم تر نمایند.

می‌توان پذیرفت که جنگ و دفاع مقدس یک مسئله کاملا ملی است و باید دست سودجویان و میراث‌خواران کنونی قطع شود. در حفظ این دفاع کوتاهی شده و می‌شود و این کوتاهی تا چه زمانی ادامه خواهد داتش...

/ 13 نظر / 11 بازدید
نمایش نظرات قبلی
خديجه ناظری

تا بوده ولی همين بوده! يه عده يه کاری رو با فداکاری و از خودگذشتگی انجام می دن جونشونم تو اين راه ميدن و بعد ديگه چون نيستن که از ارزشهايی که به خاطرشون از مال و جان و خانواده شون گذشتن دفاع کنن يه عده ميراث خور پيدا می کنن که معلوم نيست کی و کجای اين تاريخ حضور داشتن

خديجه ناظری

در نتيجه اونهام می شن کاسه ی داغ تر از آش و چون از عمق قضييه هم اطلاع ندارن به خاطر دفاع از ارزشهای يکی ديگه!!! از اون ور بوم می افتن

محمد

سلام سيد جان.خوبی؟تو مشکلی که گفتی (واسه انتخابات شوراها)من چه کاری ازم بر میاد؟ اگرچه خودم بعیده شرکت کنم.

محمد

سيد جان آپ فرموديم.تشريف باريد.

آرش

دوست من سوره نسا رو هم چند بار خونده ام- منظور خاصی داشتی از اين گفته ؟؟

فریدون زاکانی

سلام. طاعات قبول. همه چیزهای ملی ما دست ناهالان یا نادانان است.

نجوا

دوستم سلام وقتی مشکل خاصی تو را دستخوش نگرانی کرده و ديگر هيج کاری از تو ساخته نيست آن را به خدا بسپار . با هر دم و بازدم بگو ؛ خدايا ! خواست تو انجام ميشود ؛ و آنگاه در مدت کوتاهی راهی در برابرت گشوده خواهد شد . موفق و سبز باشی .

مريم و مينا

سلام طاعات و عباداتتون مقبول درگاه حق متن جالبی بود پاينده باشيد به ما هم سر بزنيد

محبوبه

سلام دفاع مقدس..... آه خدای من... آخر جز دوم قرآن داستان جالوت و تالوت رو آورده... خدا به بنده هاش می گه: آيا نديديد آنهايی را که از ترس از مرگ از ديار خود بيرون رفتند ..... دفاع مقدس هميشه هست... الانم هست... و در آينده هم خواهد بود....