علی(ع) را چگونه می شناسيم؟!(فرهنگی - سياسی)

جايگاه علی(ع) در زندگی ما

امروز روز ولادت امام علی(ع) است و همه مسلمانان ای روز را جشن می گيرند.اما ذکر نکاتی درباره علی(ع) ضروری به نظر می رسد:

۱- زندگی علی (ع) آنقدر دارای ظرايف بوده که بسياری از مسلمانان برای او جايگاهی خدايی قائل شده اند و بررسی اعتقادات غلات در قرون ابتدائی هجری گويای اين واقعيت است. اين امر از جانب ائمه با واکنشهای شديد مواجه شده است و با توجه به وجود اين تفکرات در امروز وظيفه ماست تا با تحقيق و تتبع رودرروی اين جريانات بايستيم. امروزه آسمانی و اسطوره ای کردن بزرگان اسلام بزرگترين آفتی است که اسلام را تهديد می کند.

۲- بررسی زندگانی علی(ع) بر همه ما ضروری است. اين زندگينامه آنقدر دارای نکات است که می تواند راه را بر ما نشان دهد. حافظه تاريخی قالب ما مسلمانان ضعيف است و از بزرگان جز اندکی کرامات و بزرگواريها خيزی نمی دانيم اما بايد بخوانيم و مطالعه کنيم تا نسبت به تصميم گيريهای آنها آگاهی پيدا کنيم. به عنوان مثال علی(ع) در دوره ۲۵ ساله خلافت خلفای سه گانه سکوت پيشه می کند اما در دوره ۵ ساله خود در مورد کوچک ترين مسائل هم کوتاه نمی آيد. اين مسئله نشان می دهد عملکرد علی نسبت به زمان متفاوت بوده و بر سياسيون و حاکمان ماست تا با آگاهی نسبت به اين مسائل با چشمان بازتری عمل کنند.

۳- به راستی نهج البلاغه چه جايگاهی در زندگی ما دارد. اگرچه قرآن به عنوان کتاب آسمانی مسلمانان خود بر روی طاقچه ها در خال خاک خوردن است. اما ما بايد رويکرد خود را تغيير دهيم و با خواندن نهج البلاغه که نمونه عينی انديشه علی است نسبت به سيره او آگاهی پيدا کنيم. نهج البلاغه دارای خطبه ها - نامه ها و حکمت های علی است و در ضمن آن ضريف ترين نکات سياسی - فرهنگی - اجتماعی و ... مطرح شده است. جرج جرداق اين مسيحی می گويد : بعد از خواندن نهج البلاغه چنان شور و اشتياقی در من به وجود آمد که ۲۰۰ بار اين کتاب را مطالعه کردم.

۴- «عدالت علوي» واژه ايست که چند سالی از عمر آن می گذرد اما هنور نقش آن در زندگی مسلمانان مشخص نشده است و به راستی واژ ای شده برای فريب خود و ديگران. چند سال پيش جهت انجام کاری قبل از پايان ساعت اداری به يکی از کارمندان دانشگاه مراجعه کردم و او می خواست برای بنزين زدن به ماشينش محل کارش را ترک کند. وقتی به او گفتم شما متعهد هستيد که در ساعت اداری به کار ارباب رجوع رسيذگی کنيد در جواب من گفت : سيد عدالت علوی داشته باش تعهد و مسئوليت را بی خيال؟! به راستی اين عدالت علوی است....بسياری از واژه هايی که ساخته ايم اسلام خراب کن است نه اسلام ساز...

۵- و در آخر حکمتی از نهج البلاغه تا بدانيم چشمان علی(ع) تا چه حد آينده را می ديد. حکمت ۳۶۱ :

« روزگاری بيايد که از اسلام جز نام و از قرآن جز نشانی باقی نماند. در آن روزگار مساجد آبادان اما از هدايت ويران است. سازندگان مساجد شکوهمند زيانکارترين مردم زمين هستند .....»

اين حکمت چقدر به دوران خودمان نزديک است. گويا علی در اين دوره و زمانه بوده و اين حکمت را بيان نموده است.

******************************

برخيزيم و با آگاهی به جنگ فريب کاران روزگار برويم. بزرگانمان را بشناسيم تا شايسته تر گام برداريم.

/ 3 نظر / 8 بازدید
antic

دايی اولا عيدت مبارک دوما روزت مبارک و اما بعد اين جريان نهج البلاغه در عين سادگيش خيلی پيچيدست من که حتی تو اين قصاراش هم موندم خيلی جای بحث داره يعنی اگه کسی فقط ظاهرشو دريابه به نظر من کل دين و اسلام و...ميذاره کنار نظر تو چيه؟ يک جمله از مولا اينم عيديت: به گونه ای زندگی کنيد که همين امروز می خواهيد برويد و به گونه ای زندگی کنيد که گويا ساليان سال زنده ايد می تونی؟؟!!

بنده خدا

بسم الّله الرحمن الرحيم سلام دوست من بعضی ها ميگويندکه: امر به معروف و نهی از منکر دخالت در کار ديگران است ، مطلب جالب وبلاگ را بخوانيد و بفرماييد که نظرشما چيست؟ http://tovhid.persianblog.ir .................................. تا چندی ديگر لینک شما را میگذازم تا ديگر بندگان خدا از وبلاگ خدايی تان بهره برند ..... شما هم اگه خواستين لينک بنده رو بذارين اميد است که با همکاری بيشتر ،،،،اسباب ظهور را فراهم کنيم در پناه حق باشيد

azade

يا علی گفتيم عشق اغاز شد. حالا عشق کجا اغاز بشه.... یا اصلا چی باشه.....