اپوزيسيون چه می گويد؟ (سياسی)

اپوزیسیون چه می گوید؟

124704.jpg

واژه اپوزیسیون واژه‌ای است که چند سالی صدای آن به گوش می‌رسد. شاید بتوان گفت بعد از پیروزی سید محمد خاتمی در انتخابات خرداد۷۶ که فضای نسبتا آزادی کشور را فرا گرفت٬ عده‌ای نیز ردای اپوزیسیون بر تن کرده و رودرروی حاکمیت قرار گرفتند. در این چند سال اما اپوزیسیون روند متفاوتی را در پیش گرفت. از دفاع بی قید و شرط از خاتمی تا پروژه عبور از حاکمیت. از اصلاحگر نامیدن خاتمی تا سوپاپ اطمینان نامیدن او برای حکومت.

اما حرف اصلی هیچ کدام از اینها نیست. به نظر می رسد اپوزیسیون مشکلی دارد که باید به آن توجه عمیقی کند چراکه می‌تواند به کلی جایگاه کنونی آن را به چالش بکشاند.

این اندیشه که «آنچه ما می‌گوییم درست است و لاغیر» اندیشه‌ای است که مورد تایید هیچ کسی قرار نمی‌گیرد. و اپوزیسیون به شدت با این مسئله درگیر است. به خاطر همین مسئله آنها در جایی که باید باشند نیستند و در جایی که نباید باشند هستند. زمانی که باید فریاد بزنند سکوت می کنند و زمانی که باید سکوت کنند فریاد می‌زنند.

این مسئله باعث شده فاصله شدیدی میان اپوزیسیون و پوزیسیون ایجاد شود.

/ 2 نظر / 7 بازدید
خاتون

خيلی از گروه های داخلی کاملاْ اپزسیون هستن چون اونا قانون اساسی قبول دارن و در چارچوب جمهوری اسلامی حرکت میکنند و قصدشون هم اصلاح نظامه و اونهایی هم که خارج از کشورهستند نه سازمانی دارند و نه ساماندهی و فقط جیغ جیغ میکنند و البته تلوزیون های لس آنجلسی هم که اصلاً جای بحث ندارن....اینم نظریه نه؟؟؟؟

محمد

سلام سيد جان.خوبی؟اپوزيسيون خارج از کشور که واقعا ضعيف عمل می کنه.هر کاری قراره بشه بايد از همينجا شروع بشه.